Eğitim

Geri ödemesiz burs veren kurumların tam listesi!

YKS tercih neticeleri hemen hemen açıklanmadı. Fakat üniversite, lise ve ortaokul öğrencileri eğitim yaşamını sorunsuz ve maddi yetersizlik çekmeden tamamlayabilmek için şimdi den burs veren kuruluşları araştırmaya ve soruşturmaya başladı.

ONLARCA KURULUŞ ÖĞRENCİLERE KARŞILIKSIZ BURS VERİYOR!

Başta üniversite öğrencileri olmak suretiyle burs telaşı herkesi sardı. Bilhassa geri ödemesi olmayan karşılıksız burs arayışına giren öğrenciler, iş hayatına atıldıklarından büyük bir borçla karşı karşıya kalmaktan çekiniyor. Bizde sisler için karşılıksız burs veren kurumları derledik.

HANGİ KURUMLAR KARŞILIKSIZ YANİ GERİ ÖDEMESİZ BURS VERİYOR!

Hazırlanan rapora gore Türkiye’de 30 kurum 2019-2020 eğitim öğretim yılı çerçevesinde averaj 500 TL civarında 4 yıl süresince öğrencilere karşılıksız burs imkanı sağlıyor.
Tabiki bu kurumlar söz mevzusu busları eğitim hayatına başlamış tüm öğrencilere vermiyor. Her kurum öğrencilerden kendine özgü şartlar talep ediyor. Bu şartlar içinde Türkiye başarı sıralaması yada bir toplumsal mesuliyet projesinde vazife almak şeklinde her kuruma hususi çeşitli nedenler içeriyor. İşte öğrencilere her ay karşılıksız burs veren kurumların sıralaması ve şartları;

1) Toplum Gönüllüleri Vakfı

Toplum Gönüllüleri Vakfı karşılıksız burs vereceği öğrecilerden öncelikli olarak haftada minimum 4 saat toplumsal mesuliyet projelerinden yer almalarını istiyor. İkinci koşul olarak ise vakıf, bursun devamlılığı için öğrencilerden bilimsel niteliği olan başarı devamlılığı talep ediyor.

2) Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı üniversite  öğrencilerine en yüksek burs miktarını veren vakıf olarak biliniyor. Meslek Lisesi Meleket Meselesi Projesi dahil 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor.

3) Darendilliler Eğitim Vakfı

Darendilliler Eğitim Vakfı Karşılıksız burs veren öğrencilerinden “Kamu haklarından yasaklı olmamak, T.C. vatandaşı olmak, Türkiye’de ikamet ediyor olmak Doğal afet, kaza gibi çeşitli nedenlerle mağdur duruma düşen ve bu durumlarını belirleyen öğrenciler burstan öncelikle yararlandırılır,  Aylık nakit ödeme şeklinde başka bir burs desteği almıyor olmak, ( KYK Hariç) Aynı aileden DASEV Burs Programı’na devam eden başka bir öğrencinin olmaması, Başvurularda puanların eşit olması halinde kız çocuklarına öncelik tanınır.” şeklinde şartlar aramakta.

4) YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV)

YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı, öğrencilere tahsil süresi süresince her dönem başarılarını belgeledikleri sürece mezun olana dek karşılıksız burs imkanı sağlıyor. Buna ek olarak öğrencileri toplumsal ve kültürel projelerde bulunmalarını talep eden vakfın burs miktarı ise yönetim kulunca belirleniyor.

5) Hazı Ömer Sabancı Vakfı

Hazı Ömer Sabancı Vakfı, her yıl belirlediği taban puanını baz alarak öğrencilere geri ödemeli burs imkanı sağlıyor. Her yıl 9 aylık süre süresince öğrencilere burs imkanı elde eden vakıf, geri ödemeyi talebe okulu bitirip bir işe girdiğinde 24 ay taksitle gerş talep ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı