GündemSon Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ege’ye büyük müjde

İzmir başta olmak suretiyle Ege Bölgesi ve Türkiye’nin değişik kentlerinden gelecek hastalara hizmet vermesi amacıyla 1960 senesinde inşaatına başlanan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi, 1970 yılının başlarında hizmet vermeye başladı. Göreve geldiği günden bu yana, Türkiye’nin en köklü ve en oldukca yatak kapasitesine haiz üniversite hastanelerinden olan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin ekonomik ömrünü tamamlaması ve zelzele riski taşıması sebebiyle hastanenin yerinde yenilenmesi için girişimlerde bulunan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın emek harcamaları netice verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Egeli akademisyenlerin çağrısını yanıtsız bırakmadı

Sağlık alanında yürütülen çalışmalarla ulusal ve internasyonal literatürde pek oldukca ilke imza atan ve her yıl Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen binlerce hastaya şifa dağıtan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi binasının, dönemin gereklerine uygun olarak yerinde tekrardan inşa edileceğini vurgulayan Rektör Budak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Egeli akademisyenlerin çağrısını yanıtsız bırakmadığını kaydetti. Rektör Budak, “Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren deprem riski taşıyan ve ihtiyaçlara yeterince cevap veremez nitelikte olan hastane binalarımızın onarımı için kolları sıvadık. 400’e yakın akademisyenimizle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a üniversitemizin fiziki alt yapısıyla ilgili mevcut sorunlarını aktardık ve devletimizden gerekli desteği aldık. Hastanemizin yerinde yenilenmesi ve merkez ameliyathanemizin açılması amacıyla yapılması gereken ek işlemler için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bütçe ayrıldı. Üniversitemize desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımıza ve son Başbakanımız İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a Ege Üniversitesi ailesi adına teşekkür ediyorum” dedi.

Hastane yerinde inşa edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oluruyla EÜ Tıp Fakültesi Hastanesine, 2019 yılı yatırım programı dahilinde etüt proje için 17 milyon TL ödenek tahsis edildi. 250 bin metrekare alana inşa edilecek hastane binasının inşaatına 2020 senesinde başlanması planlanıyor.

Merkezi ameliyathane binası hizmete açılacak

2010 senesinde inşaatına başlanılan ve 2016 senesinde tamamlanan sadece gerek Sağlık Bakanlığı kriterlerine uygun olmaması gerekse de çeşitli eksiklikler sebebiyle hizmete açılamayan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi merkezi ameliyathane binasının, hizmete açılması için de girişimlerde bulunan Rektör Budak, eksiklerin tamamlanması amacıyla gene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla destek aldı. Ameliyathanenin hizmete açılması için yoğun uğraşlar verdiklerini kaydeden Rektör Budak, 2019 yılı yatırım programına alınan ve 25 milyon TL ödenek tahsisi meydana getirilen merkezi ameliyathanenin, mevzuatlarda belirtilen standartlara uygun olarak tadilatının yapılacağını ve süratli bir halde hizmete açılacağını belirtti.

“Hastanemiz daha nitelikli hizmet verecek”

Rektör Budak, başta İzmir ve Ege Bölgesi olmak suretiyle Türkiye ile yurt dışından gelen hastalara sunmuş olduğu kaliteli sıhhat hizmetiyle öncü konumda olan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin yatırımlarla gelişen teknolojiden de yararlanılarak daha nitelikli sıhhat hizmeti vereceğine dikkat çekti. Sağlık hizmetlerinde kaliteden asla ödün vermediklerini ve Sağlık Bakanlığı tarafınca EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin A Plus hastane duyuru edildiğini hatırlatan Rektör Budak, “Hastanemize, teknolojik alt yapımızı güçlendirmeye olanak sağlayacak 38 milyon 600 bin TL ek ödenek tahsis edildi. Bu ödenekle hastanemiz, tıbbı donanıma haiz gelişmiş alt yapıya kavuşacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru ile toplamda ortalama 80 milyon 600 bin TL tutarında ek ödenek tahsis edilen hastanemizde toplumun gereksinimleri doğrultusunda yürütülen sıhhat hizmetlerinin kalitesi artırılacak” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı