Yaşam

5 yıldır saklanıyor! Sahipleri almazsa hepsi satılacak

Kum- deniz ve güneş triosunun merkezi, dünyanın en oldukça gezgin ağırlayan üçüncü kenti konumundaki Antalya, geçen yıl 13 milyon 642 bin turistle tüm zamanların en yüksek sayısına ulaştı.

Bu yıl 16 milyon gezgin hedeflenen kente, 1 Ocak- 31 Ağustos içinde 193 ülkeden 10 milyon 765 bin 946 gezgin geldi. Bilhassa yazları hava trafiğinin arttığı kentte, bu senenin 7 aylık bölümünde unutkan yolcular Antalya Havalimanı’nda 4 bin 525 eşya unuttu.

5 YIL SAKLANIYOR

Buluntu eşyalar havalimanı görevlileri tarafınca yitik eşya bürosunda tek tek kayıt altına alınıyor. Sahipleri tespit edilen eşyalar, dünyanın dört bir yanına kargoyla ulaştırılıyor. Sahibi bulunamayan eşyalar ise türüne ve özelliklerine bakılırsa 5 yıla kadar muhafaza ediliyor. Bu süre sonunda alınmayan maddi kıymeti olan eşyalar ihaleyle satışa sunuluyor, maddi kıymeti olmayanlar ise imha ediliyor.

7 AYDA 4 BİN 525 KAYIP EŞYA KAYDA ALINDI

Fraport TAV Antalya Havalimanı Operasyon ve Güvenlik Direktörü Veli Ilgaz Arnaz, bulunan her eşyanın kayıt altına alınarak muhafaza edildiğini söylemiş oldu. 1 Ocak- 31 Temmuz tarihleri içinde havalimanı sınırlarında 4 bin 525 yitik eşya bulunduğunu, bunlardan 1015’inin sahiplerine teslim edildiğini kaydeden Arnaz, yolcuların genel anlamda uçuş telaşından eşyalarını unuttuğunu belirtti.

MADDİ DEĞERİ YÜKSEK EŞYALARIN SAHİBİ BİZE ULAŞIYOR

Buluntu ve yitik eşyaların çeşitliliğine değinen Veli Ilgaz Arnaz, “Maddi kıymeti yüksek olan telefon, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi, saat ve takıların sahiplerine geri dönüşümü daha süratli. Maddi kıymeti yüksek eşyaların sahipleri bizlere ulaşmayı seçiyor.

Biz de lüzumlu teyitleri yaptıktan sonrasında kişinin eşyasını kendisine gönderiyoruz. Ancak maddi kıymeti düşük eşyalar için oldukça ender aranıyoruz. Biz prosedür gereği belirli bir süre bu eşyaları muhafaza ediyoruz, hemen sonra imha ediliyor” dedi.

19 MİLYON YOLCU, 7 MİLYON VALİZ TAŞINDI

Bilhassa yaz sezonunda havalimanındaki yolcu trafiğinin yoğunluğuna dikkati çeken Arnaz, 1 Ocak-31 Temmuz tarihleri içinde havalimanının, iç ve dış hatlar olmak suretiyle 18 milyon 899 bin yolcu tarafınca kullanıldığını söylemiş oldu.

Bu dönemde Antalya Havalimanı’ndan çıkış meydana getiren yolculara ilişkin 6 milyon 961 bin 273 valiz taşıdıklarını vurgulayan Arnaz, “Bir o kadar valiz de giriş yapmış. Bu denli yoğun bir havalimanında kayıp eşya olmama şansı çok zayıf. Ancak kayıp eşya ofisimiz bulunan her eşyayı gerektiğinde ek mesai yaparak tutanakla kayıt altına alarak, sahiplerine ulaştırmaya çalışıyor” dedi.

Valiz, bebek otomobili, puset, şapka, mayo, cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar, gözlük, saat, elbise benzer biçimde buluntu eşyalar bulunduğunu aktaran Arnaz, yolcuların yitik eyşa için ne olursa olsun kendilerine ulaşmasını istedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı